Jazz Club Akwarium

Jazz Club Akwarium

„Był kiedyś klub Akwarium się nazywał, każdy kto lubił Jazz na pewno w nim bywał”

Taką przyśpiewkę nieznanego mi autora swego czasu słyszałem, gdzie i kiedy to było nie pamiętam.

Pamiętam natomiast pierwsze Akwarium w którym koncertowali najwięksi polscy jazzmani. Lokal powstał w 1977 roku w miejscu gdzie dziś znajduje się hotel Intercontinetal i działał tam przez 23lata!!! Później próbowano reaktywować „Akwarkę” w Złotych Tarasach ale bez sukcesu.

Dziś  tekst przyśpiewki jest już nieaktualny, kilka dni temu swoje podwoje na nowo otworzył Jazz Club Akwarium. Na skwerze Hoovera na razie po cichu (choć może nie do końca) działa kawiarnia i bar. Pełną parą Akwarium ma ruszyć we wrześniu. Miłośnicy jazzu już ciągną do pawilonu przy  Krakowskim Przedmieściu 60A jak muchy do miodu, nas jednak zdecydowanie przyciągnął bar. Za kontuarem niczym dyrygent swoją orkiestrą rządzi Piotr Kowalczyk, przyrządzając, mieszając, wstrząsając i przelewając kolejne składniki drinków wygrywał melodię dla naszych uszu zdecydowanie lepszą niż nie jedno jeam session. Zwieńczeniem tego swoistego koncertu był….. klasyczny Rob Roy niczym  „What a wonderful world” Louisa Amstronga.

No ale przyjść do baru i wypić jednego drinka to jak przyjść na koncert i wysłuchać jednej piosenki. Dlatego za namową Szefa baru zdecydowaliśmy się na Raspbery Gimlet

W jazzie wyróżnia się trzy podstawowe atrybuty: swing, funkcję ekstatyczną i kod indywidualny. Podany Rob Roy był właśnie takim swingiem. Czy wyborny Raspbery Gimlet należy zaliczyć do funkcji ekstatycznej   tzw. jam sessions, improwizowanych utworów, gdzie improwizacja i wzajemna inspiracja muzyków prowadzi do czynnego zaangażowania słuchaczy, wyrażającego się w aplauzie, okrzykach, oklaskach. Czy może do Kodu indywidualnego jazzu (który jak podaje ciocia Wikipedia) jest identyfikującym wykonawcę sposobem komunikacji między nim a słuchaczem, przejawiający się w kreacji melodii, vibrato, ostrości i zmianach natężenia dźwięku, zaniku dźwięku itp.

Niestety ani pierwsza ani 3 kolejne porcje nie dały nam tej odpowiedzi…

Informacje
Krakowskie Przedmieście 60A
Warszawa

Czynne:
pon-śr: 12:00-00:00
Czw: 12:00-01:00
Pt-Sob: 12:00-02:00
Nied: 12:00-00:00

Facebook

Ocena/Rating
Punktacja/Rate: 0 / 5. Głosujących/Voted: 0

Dodaj komentarz